Notificarea despre cookie-uri

În această notificare este prezentat modul în care folosim tehnologiile de urmărire (cum ar fi cookie-urile și altele care nu sunt bazate pe cookie-uri, cum ar fi beacon-urile web) pe platformele noastre digitale, ce informații despre vizitatori sunt colectate automat și cum puteți accepta sau refuza tehnologiile de urmărire pe care le folosim.

De ce folosiți tehnologii de urmărire?

Folosim tehnologii de urmărire pe platformele noastre digitale pentru:
 • a le face funcționale sau mai eficiente
 • a asigura platformele noastre digitale cu o funcționalitate îmbunătățită
 • a oferi informații de raportare cu scopul de a înțelege modul în care vizitatorii utilizează platformele noastre digitale și interacționează cu comunicările noastre
 • a orienta comunicarea noastră către Dvs. și a Vă oferi o experiență personalizată

Ce sunt cookie-urile și beacon-urile web?

Cookie-urile sunt un exemplu de tehnologie de urmărire. Acestea sunt fișiere textuale mici plasate pe computerul Dvs. atunci când vizitați o platformă digitală, care apoi sunt folosite ca un mijloc de identificare a computerului Dvs. în scopurile descrise mai jos.

Cookie-urile setate de proprietarul unei platforme digitale se numesc „cookie-uri de primă parte”. Cookie-urile setate de alte persoane se numesc „cookie-uri de terță parte”. Cookie-urile de terță parte permit părții terțe să ofere funcții sau funcționalitate pe platforma digitală sau prin aceasta (cum ar fi analize de date, publicitate și înregistrări video). Părțile care setează aceste cookie-uri de terță parte pot recunoaște dispozitivul Dvs. atât atunci când vizitați platforma noastră digitală, cât și atunci când vizitați anumite alte platforme digitale.

Beacon-urile web sunt date grafice mici (cunoscute și sub denumirea de „Tag-uri pixel” sau „GIF-uri clare”), care pot fi incluse în platformele noastre digitale și buletine de știri (inclusiv mesaje e-mail) și de obicei sunt utilizate împreună cu cookie-uri pentru a identifica dispozitivul sau browser-ul Dvs. și comportamentul Dvs. online.

Beacon-urile web nu vor fi utilizate în cazul în care nu sunteți de acord să utilizați un anumit cookie. Unele site-uri web și Servicii ale noastre, cum ar fi actualizările prin e-mail, pot conține imagini electronice numite „beacon-uri web” (uneori cunoscute și sub denumirea de GIF-uri de un pixel, GIF-uri clare sau tag-uri pixel). Cu ajutorul beacon-urilor web putem număra vizitatorii care au vizualizat conținutul pe site-urile sau paginile web. În mesajele e-mail și buletinele de știri beacon-urile web ne permit să numărăm câți abonați le-au citit. Ele ne permit, de asemenea, să pregătim informații statistice despre activitățile și funcțiile care Vă interesează cel mai mult pentru a oferi un conținut mai personalizat. Nu folosim beacon-uri web pentru a accesa datele Dvs. personale fără acordul Dvs.

Ce informații colectează tehnologiile voastre de urmărire? Pot controla dacă le folosiți?

Folosim tehnologii de urmărire pentru a colecta anumite informații despre dispozitivele care accesează (și prin urmare despre vizitatorii care folosesc) platformele noastre digitale. Tabelul de mai jos prezintă tipurile de informații și modul în care puteți controla dacă informațiile sunt colectate:

Categoria tehnologiei Scopul tehnologiei Exemplu de utilizare Tipul de informații colectate Cum puteți controla utilizarea
Strict necesară Oferă platforma digitală și funcțiile acesteia. Afișează conținutul pe dispozitivul Dvs. în mod corespunzător. Adresa IP a dispozitivului, tipul de browser, rezoluția ecranului. Deoarece este esențială pentru a opera platforma digitală și serviciile sale, nu puteți renunța.
Funcționalitate Oferă platforma digitală și funcțiile acestea într-un mod convenabil. Reține cine sunteți, preferințele și setările Dvs. astfel încât să nu fie nevoie să le introduceți de fiecare dată când schimbați pagina, cum ar fi:
 • dacă Vă conectați la o zonă securizată
 • dacă selectați o limbă preferată
 • dacă selectați setări regionale.
Adresa IP a dispozitivului, împreună cu informațiile de preferință pe care le introduceți, cum ar fi preferințele lingvistice sau regiunea. Pentru a afla cum să renunțați la funcționalitatea cookie-urilor utilizând setările browser-ului Dvs., faceți clic aici . Rețineți că renunțarea poate afecta funcționalitatea de care beneficiați atunci când utilizați platforma digitală. Pentru a afla cum să gestionați confidențialitatea și setările de stocare pentru cookie-urile Flash, faceți clic aici .
Măsurarea performanței Ne permite să îmbunătățim modul de funcționare a platformei digitale. Înțelege modul în care oamenii utilizează platforma noastră sau cât de bine funcționează. Cu toate acestea, din aceste tehnologii primim doar informații anonime: informațiile colectate sunt reduse, astfel acestea identifică doar zona în care Vă aflați, fiind agregate înainte ca să le primim. Câți oameni vizitează, de unde vin pe platforma noastră digitală și cum o folosesc (inclusiv paginile cele mai populare, cum se deplasează oamenii pe site, cât timp petrec pe site, mesaje de eroare etc.). Puteți renunța la cookie-urile de performanță utilizând setările browser-ului Dvs.; rețineți că modul în care renunțați diferă de la browser la browser, prin urmare, vizitați meniul de ajutor al browser-ului Dvs. Sau faceți clic aici . Pentru a controla utilizarea cookie-urilor setate de Google, citiți mai jos.
Targetare sau publicitate Prezintă publicitatea orientată spre utilizator. Implică părți terțe în urmărirea și analiza informațiilor statistice despre utilizare și volum de la persoanele care vizitează platforma digitală. Adresele IP și alte informații de la beacon-urile web (acestea pot fi pe platforma digitală, în mesaje e-mail sau pe platformele digitale ale părților terțe). Pentru a afla mai multe informații despre aceste și alte rețele de publicitate și despre instrucțiunile de renunțare la acestea, faceți clic aici și aici . Pentru a afla cum să gestionați setările de confidențialitate și de stocare pentru cookie-urile Flash, faceți clic aici . Este posibil să primiți în continuare anunțuri publicitare care nu sunt bazate pe interese.

Puteți, de asemenea, controla cookie-urile browser-ului prin setările browser-ului Dvs.

Afișați publicitate orientată?

Da, e posibil să Vă prezentăm publicitate orientată către Dvs. utilizând cookie-uri și altă tehnologie de urmărire.

Lucrăm cu diverse rețele de publicitate, servere de publicitate și companii de analiză („Parteneri publicitari”) care folosesc diverse tehnologii de urmărire (inclusiv cookie-uri și beacon-uri web) pentru a colecta date despre Dvs. Aceste „Date online” pot conține:
 • date despre paginile web, aplicațiile, produsele și serviciile pe care le vizualizați și link-urile pe care le accesați atunci când utilizați site-urile web și serviciile noastre, precum și site-urile web ale părților terțe;
 • mesajele noastre de e-mail pe care le vizualizați și link-urile pe care le accesați în aceste mesaje;
 • informații dacă vizualizați sau faceți clic pe anunțurile care Vă sunt afișate;
 • date demografice sau despre interese, inclusiv despre locația geografică generală;
 • date despre cumpărături offline care pot fi combinate cu Date online pentru a crea un profil mai bun despre interesele sau preferințele de cumpărare ale Dvs.; și
 • termenii de căutare pe care îi introduceți atunci când utilizați anumite servicii de căutare.
Colectăm aceste Date online pentru ca noi și Partenerii noștri publicitari să Vă putem prezenta anunțuri pe baza intereselor Dvs. (deduse pe baza Datelor online despre Dvs.).

Cu ajutorul Partenerilor noștri publicitari Vă putem afișa și anunțurile noastre pe platformele digitale ale părților terțe. Uneori, aceste anunțuri se bazează pe conținutul platformelor digitale pe care apar. În alte cazuri, acestea sunt generate atunci când noi sau unul dintre Partenerii noștri publicitari potrivește anunțul cu interesele Dvs. (iarăși pe baza Datelor online despre Dvs.).

Această publicitate este cunoscută sub denumirea de publicitate bazată pe interese. Scopul nostru este să Vă afișăm anunțuri care Vă interesează. În acest scop, noi și unii Parteneri publicitari folosim tehnologii de urmărire (cum ar fi cookie-uri și beacon-uri web) pentru a colecta Date online. De obicei, Datele online sunt agregate cu alte date pentru a crea segmente, cum ar fi grupuri de utilizatori și anumite categorii de interese generale pe care Partenerii publicitari le-au dedus pe baza diferiților factori.

În afară de aceasta, noi și Partenerii noștri publicitari folosim aceste Date online în diferite alte scopuri, inclusiv (a) pentru raportarea traficului site-ului web, a datelor statistice, publicitare și a altei interacțiuni cu anunțurile și site-urile web pe care sunt prezentate; (b) pentru sporirea eficacității anunțurilor bazate pe web și prin e-mail.

Utilizați Google Analytics sau alte instrumente de analiză ale site-urilor web?

Acest punct de contact utilizează Google Analytics, un serviciu de analiză prestat de Google, Inc. („Google”). Google Analytics folosește cookie-uri pentru a ajuta punctul de contact să analizeze modul în care utilizatorii folosesc punctul de contact. Informațiile generate de cookie despre utilizarea de către Dvs. a punctului de contact (inclusiv adresa IP Dvs.) vor fi transmise companiei Google în SUA. Apoi, indiferent de originea adresei IP (state membre ale Uniunii Europene, alte părți la Acordul privind Spațiul Economic European sau altă regiune), Google anonimează ultimul octet al adresei IP (în cazul adreselor IPv4) sau ultimii 80 de biți (în cazul adreselor IPv6) (proces numit „mascarea IP-ului”). Google anonimează aceste date pentru că am activat sistemul său „anonymizeIP” (anonimează IP-ul) pentru toate țările. În cele din urmă, Google stochează datele anonime pe serverele din SUA. Google utilizează aceste informații în numele nostru în scopul evaluării modului în care utilizăm punctul de contact, pentru a compila rapoarte privind activitatea site-ului web pentru noi și pentru a ne presta alte servicii legate de activitatea punctului de contact și utilizarea rețelei Internet. Google nu va asocia adresa IP cu alte date deținute.

După cum este explicat în tabelul de mai sus, puteți preveni colectarea și utilizarea datelor (cookie-urilor și adresei IP) de către Google descărcând și instalând plug-in-ul browser-ului aici.

Accesați aceste link-uri pentru a afla mai multe despre referința externă condițiile de utilizare de către noi a Google Analytics, informațiile acordate de către Google privind confidențialitatea și securitatea datelor și notificarea privind confidențialitatea datelor Google.

Ce cookie utilizăm pe site-ul nostru web?

În tabelul de mai jos este afișată lista tuturor fișierelor cookie folosite pe website-ul nostru. Pentru informarea dvs., am inclus în el descrierea fiecărui fișier cookie, de ce îl utilizăm și cât timp este păstrat.